Automobilka Ford disponuje v našom geografickom priestore aj dnes nadštandardne pestrým portfóliom modelov. Tí najnáročnejší si tu dokážu vybrať napríklad drsný offroad Bronco či kultovú klasiku v podobe najnovšej generácie modelu Mustang s pravovernou motorizáciou V8. Sympatické je, že napriek aktuálnej modelovej ofenzíve, ktorá sa nesie v znamení batériových noviniek na čele s plne elektrickými modelmi Explorer a Capri, modrý ovál nezabúda ani na koncepčne klasický pohon. Významnými vylepšeniami v rámci faceliftu len prednedávnom prešli obľúbené modely s vyššou svetlosťou podvozka. Štýlové malé SUV Ford Puma zároveň už nejaký čas reprezentuje vstupnú bránu do sveta značky Ford. Aktuálny facelift sa okrem obligátnych dizajnových zmien a citeľne prepracovanej koncepcie interiéru sústredil aj na ešte väčšiu porciu dostupných technológií. V redakčnom teste sme mali možnosť preveriť špičkovú výbavovú špecifikáciu skombinovanú s výkonovo najsilnejšou mild-hybridnou motorizáciou.
Vynovený Ford Puma s moderným zážihovým motorom 1.0 EcoBoost Hybrid (155 koní), skombinovaným so 7-stupňovou automatickou prevodovkou a vo výbave ST-Line X, nám na test zapožičal slovenský importér vozidiel značky Ford.
Rýchle fakty:
- Značka Ford v roku 2019 vzkriesila štýlový model Puma, ktorý sa z pôvodného temperamentného malého kupé pretransformoval na emočne ladený crossover.
- Vydarenú reinkarnáciu kultového modelu potvrdzujú reálne predaje. Puma je dnes najpredávanejším európskym modelom značky Ford. Približne po piatich rokoch produkcie zároveň dozrel logický čas na osvieženie v podobe faceliftu.
- Temperamentný a emočne ladený dizajn malého SUV Ford Puma si aj po modernizácii vystačil s v princípe decentnou optickou premenou. Dynamické emócie tu ešte viac podčiarkuje testovaná výbava s dovetkom ST-Line.
- V interiéri podstúpil vynovený Ford Puma, v porovnaní so zovňajškom, pomerne radikálnu premenu. Kompletne nový koncept palubnej dosky si osvojil moderný nádych, ktorý podčiarkuje prítomnosť inovatívnych digitálnych hračiek. Novému konceptu prístrojového panela sa funkčne prispôsobil volant s teraz citeľne väčším priemerom.
- Konkurenčnou prednosťou modelu Ford Puma ostávajú precízne vyladené jazdné vlastnosti na čele s veľmi schopným podvozkom. Testovaný exemplár vo verzii ST-Line X pred potenciálne všestranným SUV charakterom uprednostnil šoférsku, resp. cestnú orientáciu pripomínajúcu klasické hatchbacky.
Tak trochu kontroverznou témou aktuálneho obdobia je v prípade amerického automobilového giganta nasadenie historicky slávnych označení na nové európske modely s čisto elektrickým pohonom. Identická stratégia sa značke Ford na druhej strane vyplatila už aj v nedávnej minulosti. Dôkazom toho je testovaný exemplár. Označenie Puma totiž modrý ovál použil pôvodne už v roku 1997 v prípade štýlového a zároveň športovo ladeného malého coupé odvodeného od súbežnej generácie modelu Fiesta.
Na temperamentne ladeného predchodcu nadviazal približne o 17 rokov neskôr rovnomenný, no koncepčne úplne odlišný nástupca. V súčasnej ére značky Ford používa označenie Puma podobne štýlové, no zároveň výrazne praktickejšie subkompaktné SUV predstavené v roku 2019. Najmenší člen SUV rodiny sa vďaka imidžovému dizajnu, praktickým nápadom v interiéri a precízne vyladeným jazdným vlastnostiam stal pomerne rýchlo obľúbeným bestsellerom a zároveň aj jedným z najžiadanejších európskych modelov značky.

Po približne piatich rokoch produkcie dozrel čas na očakávanú modernizáciu. Vylepšenú verziu sme v oficiálnej podobe spoznali približne pred rokom. Facelift modelu Puma priniesol okrem decentných dizajnových zmien predovšetkým zásadne pozmenený interiér, ktorému dominuje najnovšia evolúcia digitálnych technológií. Významnými inováciami sú rovnako vylepšené asistenčné systémy na čele s inteligentnou nadstavbou adaptívneho tempomatu a dostupnosťou full LED Matrix svetlometov.
V rámci dostupných pohonných jednotiek si vynovená Puma v našom geografickom priestore vystačí výhradne s moderným benzínovým trojvalcom EcoBoost s mild-hybridnou technológiou. Základná verzia 1.0 EcoBoost mHEV disponuje výkonom 125 koní. Kombinuje sa so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo 7-stupňovým dvojspojkovým automatom. Výkonnejší variant 1.0 EcoBoost mHEV je naladený na 155 koní a dostupný výhradne so 7-stupňovým automatom. Najmenšie SUV značky Ford je k dispozícii výhradne s pohonom predných kolies. Na vybraných európskych trhoch je dostupná aj „ostrejšia“ verzia Puma ST s motorom 1.5 EcoBoost naladeným na 170 koní. Čoskoro ponuku rozšíri taktiež elektrická verzia Puma Gen-E s výkonom 168 koní a 44 kWh batériou.

Dobrusovanie detailov
Vynovená Puma si pri modernizácii v rámci exteriéru vystačila s decentnými zmenami, ktoré pripomínajú povestné dobrusovanie detailov. Zo štýlového malého SUV s neodškriepiteľným atletickým podtónom vyžaruje aj po niekoľkých rokoch od predstavenia optická sviežosť či dizajnová nadčasovosť. Vo výraznej miere sa pod to pričinila kombinácia elegantných oblých línií a temperamentne ladených detailov. Neodškriepiteľný športový podtón v prípade testovaného exemplára ešte viac zvýraznila výbavová verzia ST-Line X.
Inovovaná verzia najmenšieho SUV značky Ford je napriek decentným zmenám pomerne ľahko identifikovateľná. Predné partie zdobí tradične rozmerovo veľkorysá maska s typickou siluetou a dynamicky ladeným výpletom. Zásadnou zmenou tohto karosárskeho elementu je po novom prítomnosť centrálneho fabrického loga. Ikonický modrý ovál bol pred modernizáciou umiestnený v priestore pod líniou prednej kapoty. Dominantným vizuálnym prvkom čelnej časti sú aj naďalej emočne ladené svetlomety inšpirované rovnomenným predchodcom. V ich prípade so sebou facelift priniesol nielen „ostrejší“ svetelný podpis, ale taktiež dostupnosť v danej triede vozidiel stále nadštandardnej full LED svetelnej techniky s Matrix nadstavbou. Pri nočných presunoch sa tu je možné vo všeobecnosti možné spoľahnúť na adekvátne suverénny svetelný účinok. Príplatková funkcia tieňovania funguje v mantineloch segmentu malých SUV reálne presvedčivo, no v niektorých situáciách predsa len možno až príliš defenzívne. Dynamický nádych čelnej časti kompletizuje športovo tvarovaný predný nárazník ST-Line so spodnou líniou lakovanou vo farbe karosérie.

Už spomenutá atletická silueta je opticky najmarkantnejšia pri bočnom profile. Ford Puma v tomto priestore zaujme výrazne svalnatými blatníkmi, skombinovanými s postupne klesajúcou líniou strechy a celkovo štíhlou líniou bočného presklenia. Emočne ladenému malému SUV reálne pristanú väčšie kolesá s efektným dizajnom. Testovaný exemplár disponoval rozmerovo najväčšiu alternatívu, zastúpenú opciovými 19-stkami skombinovanými s nízkoprofilovými pneumatikami. Nedávny facelift so sebou priniesol taktiež osvieženú paletu farieb. Úplnou novinkou je sivý a zároveň elegantný nemetalický lak Cactus Gray, ktorý v cenníku figuruje dokonca bez dodatočného príplatku. Skúšaná verzia ST-Line sa aj v tomto priestore zriekla opticky odolného ochranného oplastovania na lemoch blatníkov, resp. prahoch, ktoré nahrádzajú lakované moduly.
V rámci zadných partií si vynovený Ford Puma aj po modernizácii vystačil prakticky bez akýchkoľvek zásadnejších optických zmien. Dominantou tohto priestoru sú oblé koncové svetlá s efektným LED podpisom. Zaujímavosťou je, že modrý ovál v tomto priestore naďalej zachoval centrálnym umiestnenie označenie v kombinácii s klasickým fabrickým logom. Decentný SUV nádych pripomína pomerne robustný zadný nárazník. V prípade výbavovej verzie ST-Line ho zároveň zdobí ponúka decentný športový nádych. Zaujímavosťou je, že výfuková koncovka je oproti minulosti teraz už „ukrytá“ v priestore pod vozidlom. Sumárnu športovú atmosféru umocňuje pomerne výrazný strešný spojler.

Výrazne prepracovaný interiér
Citeľne imidžová orientácia najmenšieho člena Ford rodiny s vyššou svetlou výškou podvozka sa pripomenie už pri vstupe na palubu. Za tmy je v tomto kontexte pekným detailom piktogram svetelného koberca s motívom rovnomennej mačkovitej šelmy. Naopak, príjemne funkčným detailom inšpirovaným svetom „veľkých“ SUV možno pri identickej procedúre označiť dôkladné prekrytie prahov dverí.
V porovnaní s decentnými exteriérovými zmenami sa vynovená Puma pýši výrazne prepracovaným konceptom interiéru s novou palubnou doskou. Modrý ovál sa v prípade testovaného exemplára, po vzore ostatných súrodencov, zameral na funkčný minimalizmus skombinovaný s najnovšou evolúciou digitálnych hračiek. Napriek príslušnosti k segmentu malých SUV si dal Ford tradične záležať na precíznej kvalite dielenského opracovania. V danej triede adekvátne hodnotný zážitok z použitých materiálov v prípade skúšanej konfigurácie ešte viac vyšperkovala výbavová verzia ST-Line X. S odmyslením si dynamického náboju zaujme viacerými prepracovanými detailmi. V rámci tzv. kontaktných plôch ma napriek tomu čiastočne zamrzelo „obyčajné“ prevedenie vnútorných madiel dverí z tvrdého plastu.

Úplne nová architektúra palubnej dosky vsádza na rozmerovo veľkorysé displeje. Funkčnou zaujímavosťou palubnej dosky je efektná vrchná línia, v ktorej si v prípade prítomnosti špičkového audia Bang & Olufsen našiel svoje miesto tzv. soundbar so zabudovaným reproduktorom. Užívateľsky zásadnou zmenou faceliftu je rovnako nasadenie výrazne väčšieho dvojramenného volantu s asymetrickým tvarovaním. Pochvalu si v jeho prípade zaslúži pozične dobré rozmiestnenie klasických ovládacích prvkov. Hlavnou prioritou nového volantu je bezproblémový výhľad na prístrojový panel.
Pôvodne skorší zápis v rodnom liste súčasnej generácie modelu Ford Puma a zároveň závan klasiky zo všetkého najviac pripomína dnes už čoraz ojedinelejší masívny volič prevodovky skombinovaný s klasickou parkovacou brzdou. Palubná doska si vystačí s tradičným ovládaním hlasitosti audia a zároveň úplným minimom funkčných tlačidiel. Tie pokrývajú ofuk čelného skla, kamerový náhľad či deaktiváciu funkcie štart-stop. V rámci rýchleho prístupu by som predsa len privítal taktiež samostatné tlačidlo pre pohotovú zmenu jazdného režimu. Ich prepínanie sa prekvapivo realizuje výhradne prostredníctvom dotykového displeja. Ergonomickou zaujímavosťou vynoveného modelu Puma je teraz už len jedna ovládacia páčka pod volantom. Na ľavej strane sa obdobne ako pri veľkom offroade Bronco, okrem smeroviek, aktivujú taktiež stierače.

Prepracovaný prístrojový panel zabalený v novom šate si vystačí bez prítomnosti tieniacich elementov. Inovovaná grafika simuluje moderné vyobrazenie budíkov s prioritou maximálnej prehľadnosti. Motív vyobrazovania layoutov sa farebne decentne mení v závislosti od zvoleného jazdného režimu. Ešte zásadnejšou digitálnou evolúciou sa môže popýšiť centrálny infotainment. Jeho rozmerovo veľkorysá 12-palcovou dotyková obrazovka je zabudovaná pod úrovňou centrálnych výduchov ventilácie. Ozdobou testovaného exempláru je softvérovo najnovšia verzia SYNC 4. Príkladne ostrému, no prioritne stále maximálne prehľadnému grafickému prostrediu sekundujú bleskurýchle odozvy na dotykové povely. Prioritnú funkčnosť kompletizuje permanentne prítomný a zároveň prehľadný spodný riadok, ktorý nahrádza v minulosti používaný samostatný modul klimatizácie.
Malé SUV s logom značky Ford si rovnako zaslúži pochvalu za ostatné zoradenie príjemne veľkých ovládacích modulov, ktorému nemožno uprieť logiku či intuitívnosť. Vstavanú navigáciu dopĺňa moderná mobilná konektivita fungujúca aj bez priameho káblového prepojenia. V tejto súvislosti dávam veľký palec hore možnosti jej zmenšeného vyobrazenia, kde pravá štvrtina rozhrania môže paralelne slúžiť primárnym funkciám vozidla. V rámci svojho segmentu vynovená Puma poteší taktiež detailným kamerovým vyobrazením s možnosťou priblíženia jednotlivých rohov. V danom segmente nadštandardné panoramatické vyobrazenie je súčasťou voliteľného balíčka s vrcholnými asistenčnými systémami.

Vynovená Puma v rámci špičkovej konektivity zaujme taktiež funkčne výbornou aplikáciou FordPass s viacerými nadštandardnými funkciami. Pochvalu si tu zaslúži zároveň i praktická stránka, na čele s dobre navrhnutým konceptom odkladacích priečinkov. Na prvý pohľad vyslovene plytká podložka s funkciou indukčného nabíjania prekvapila i v režime ostrejšej jazdy až nečakane dobrou fixáciou smartfónu.
Dôraz kladený na temperamentný náboj podčiarkuje posedom za volantom. Vynovená Puma v tejto disciplíne pripomína skôr klasické hatchbacky ako plnohodnotné SUV modely. Ako plne akceptovateľný možno i napriek o niečo masívnejšej konštrukcii spodnej časti predných stĺpikov označiť výhľad z vozidla. Pri, cúvaní, resp. výhľade dozadu by som tu napriek tomu privítal o niečo väčšie spätné zrkadla. Dostatočne nadimenzované predné sedačky s tuhšou, no stále adekvátne komfortnou výplňou zdobí funkčný náznak bočného vedenia. Pod ešte precíznejšiu fixáciu tela sa zároveň stará na dotyk hodnotný povrch použitého čalúnenia. Tvrdé plastové obklady si na druhej strane našli svoje miesto v priestore kontaktnej zóny kolien, čo môže pri dlhších presunoch čiastočne znižovať cestovný komfort. Za nadštandardný prvok cestovného komfortu v danej kategórii vozidiel možno pri výbave ST-Line X označiť možnosť výškového nastavenia sedadla predného spolujazdca.

Priestorovými pomermi v druhom rade Puma v princípe kopíruje zaužívané štandardy v segmente malých SUV modelov. Ako doma sa tu budú cítiť predovšetkým deti a osoby menšieho vzrastu. Potenciálny prostredný cestujúci tu už okrem šírkového limitu kabíny musí počítať aj s výraznejším stredovým tunelom. V prípade potreby sa vzadu dokážu adekvátne pohodlne prepraviť tiež dvaja vyšší pasažieri. Pri mojej výške 185 cm som si pri nastupovaní, resp. vystupovaní, musel privyknúť na nižší vstupný otvor, pod ktorý sa podpísala efektne klesajúca línia strechy. Určitý priestorový limit v prípade urastenejších predstavuje životný priestor pre hlavy. V rámci skúšanej konfigurácie daný limit ešte viac zvýraznila prítomnosť príplatkovej panoramatickej strechy. Jej veľkou výhodou je napriek tomu delená konštrukcia s možnosťou nezávislého presvetlenia priestoru nad hlavami cestujúcich v druhom rade. Všeobecný cestovný komfort v zadnej časti kabíny vylepšuje prítomnosť zdrojových koncoviek či odkladacích priečinkov v zadných dverách. Absentujúce samostatné výduchy ventilácie v tejto triede vozidiel vo všeobecnosti nepatria k výbavovému štandardu.
Nad drvivou väčšinou konkurencie vynovená Puma vyniká koncepčne unikátnym riešením batožinového priestoru so základnou kapacitou nadštandardných 456 litrov. Pod prítomnosť takpovediac dodatočného batožinového priestoru v štandardnom kufri sa pričinil tzv. megabox. Toto praktické a zároveň vtipné riešenie patrí medzi konštrukčné zaujímavosti, ktoré preslávili novodobé prevedenie tohto obľúbeného modelu. Vo všeobecnosti príkladne symetrický tvar štandardného úžitkového priestoru dopĺňa hodnotnejšie čalúnenie bočných sien. Ďalším spestrením je funkčne výborne vymyslené krycie „plato“, resp. tkanina uchytená priamo na piatych dverách. V prípade potreby sa zároveň dokáže prispôsobiť tvaru aj menej foremných predmetov. Praktickú stránku vylepšujú postranné háčiky na tašky či polohovateľná medzipodlaha s prepracovaným fixačným mechanizmom.

Pod jej úrovňou si našiel miesto spomínaný megabox. Jeho kapacitu 80 litrov dopĺňa nosnosťou až 70 kg. Komplexnú využiteľnosť daného riešenia sumarizuje odolný plastový povrch, ktorý je možné jednoducho umyť, resp. dokonca vystriekať hadicou. Na vypustenie vody slúži praktický uzáver v podlahe. Do megaboxu sa v prípade potreby zmestí minirezerva dostupná v opcii. Medzipodlaha zároveň umožňuje vytvorenie takmer ideálnej roviny pri sklopení zadných operadiel delených v pomere 60/40.
Vynovený Ford Puma dokáže zaujať taktiež zaujímavým pomerom medzi vstupnou cenou a následne nadobudnutou hodnotou. Už v základnej výbave Titanium sú s odmyslením si pestrej škály bezpečnostných a asistenčných systémov samozrejmosťou prvky ako full LED svetlomety s automatickým prepínaním diaľkového módu, digitálne hračky s nadstavbou modernej mobilnej konektivity, zadné parkovacie senzory, cúvacia kamera, automatická jednozónová klimatizácia, ambientné podsvietenie, inteligentný tempomat či bezkľúčové štartovanie. Skúšaná vrcholná verzia ST-Line X k spomenutému, s odmyslením si dynamického dizajnového akcentu a športového odpruženia, pridáva športové predné sedadlá so špeciálnym čalúnením, bezkľúčový prístup, elektricky otvárané dvere batožinového priestoru, výškovo nastaviteľné sedadlo spolujazdca, indukčné nabíjanie smartfónu či veľmi pekne hrajúce audio Bang & Olufsen s 10 reproduktormi. Z opciových prvkov stojí za zváženie sada Winter s vyhrievanými prednými sedačkami, volantom a čelným sklom, ďalej adaptívne Matrix svetlomety alebo sada Assist. Tá zahŕňa spomínané efektné premietanie loga Puma, panoramatický kamerový náhľad na okolie vozidla, predné parkovacie senzory či širšiu nadstavbu asistenčných systémov.

Jazdí ako Ford
Jednou z lákavých predností malého SUV z portfólia značky Ford boli už pri predstavení pôvodnej verzie špičkové vyladené jazdné vlastnosti. Na danej skutočnosti sa nič nezmenilo ani v súčasnosti. Puma patrí stále medzi najlepších jazdiacich zástupcov svojho segmentu. Modrému oválu sa v jej prípade opäť podarilo vykúzliť brilantné odladenie podvozka a to aj napriek v princípe všednému konštrukčnému základu s jednoduchým zavesením zadnej nápravy.
Zážitkovú DNA značky Ford reprezentujú dve charakteristiky odladenia pruženia. Základné a v princípe o niečo všestrannejšie orientované nastavenie dopĺňa citeľne nekompromisnejšia, resp. športovejšia alternatíva so zníženou svetlou výškou, ktorá je automaticky naviazaná na verzie s dovetkom ST-Line. Testovaný exemplár dostal z tohto dôvodu pocitovo citeľne tuhšiu charakteristikou tlmičov, ktorá je na druhej strane vykompenzovaná reálne špičkovou poslušnosťou riadenia. Vítanou samozrejmosťou je rovnako obrovská porcia sebavedomia smerom od podvozka v režime zážitkovej jazdy na technicky náročnejších cestných úsekoch.

Pocitovo tuhší podvozok, resp. presnejšie pruženie pri testovanom exemplári ešte viac zvýraznili príplatkové a rozmerovo najväčšie 19-palcové disky kolies skombinované s pneumatikami s už pomerne nízkym profilom. Ford Puma vo verziách ST-Line na druhej strane dokáže stále adekvátne komfortne pochytať bežné nedokonalosti našej cestnej infraštruktúry. O niečo viac pozornosti si tu prirodzene vyžadujú prejazdy cez výraznejšie trhliny. Veľkým kolesám logicky nesvedčia ani prepadliny s ostrými hranami vrátane v prípade našich miest hojne zastúpených kanalizačných poklopov. Pri nechcenom trafení spomenutých infraštruktúrnych nedostatkov treba počítať s prenosom kinetickej energie do skeletu karosérie.
Schopnosti podvozka musím prioritne v mestskej džungli pochváliť pri príkladne sebaistých prejazdoch cez sériu priečnych nerovností vrátane vyššieho rýchlostného tempa. Svoj primárny talent pre jazdu dokáže vynovená Puma vo verziách ST-Line naplno rozvinúť na kvalitných povrchoch. Na až nečakane dospelú spätnú väzbu smerom od podvozka v kombinácii s pocitovo precíznou tuhosťou karosérie sa je možné spoľahnúť taktiež pri zážitkovejšej jazde na okreskách so zvlneným povrchom.

V identickom prostredí skombinovanom s technickejšie orientovanými úsekmi je pri zážitkovejšom zvezení výhodou taktiež sympatická pohotovostná hmotnosť pod hranicou 1,4 tony. Vynovená Puma si vďaka tomu naďalej vystačí „len“ s bubnovou konštrukciou bŕzd na zadnej náprave. Okrem pomerne precízne vyladenej možnosti dávkovania brzdného účinku musím vyzdvihnúť taktiež skutočnosť, že brzdy nejavili známky vädnutia ani pri viacerých po sebe nasledujúcich razantných spomaleniach z diaľničného tempa. Klasická ručná brzda zároveň umožňuje predovšetkým v podmienkach nižšej adhézie z času na čas zrealizovať efektné „nahodenie zadku“ pri prejazdoch cez prudké spätné vracáky.
Testovaný Ford Puma dokáže z poza volantu očariť taktiež sebaistými prejazdmi cez zákruty s prakticky minimálnymi náklonmi karosérie. Logická nedotáčavosť sa napriek zimným pneumatikám dostavila pocitovo neskôr, ako som ju pri simulovaných skúškach podvedome očakával. Šoférsky zážitok umocňuje precízne komunikatívne, prijemne ostré na v princípe stále ľahké riadenie. V tejto súvislosti som si napriek tomu ani po niekoľkých dňoch celkom nezvykol na už spomínaný nový volant s asymetrickým tvarovaním. K zážitkovému naturelu by predsa len viac hodila takpovediac proporčná klasika. Sumárny dynamický temperament tu napriek tomu vo finále najviac limituje výkon v bežných mantineloch príjemne svižnej motorizácie Ecoboost. Podvozok skúšaného exempláru by s určitosťou zvládol ešte aj citeľne veľkorysejšiu výkonovú porciu.

Zážitok z jazdy prirodzene ovplyvňuje zvolený jazdný režim. Východiskovému a pre rutinné používanie optimálnemu nastaveniu Normal sekunduje komótnejší režim Eco, kedy je podstatne viac cítiť snahu o maximálny rekuperačný účinok moderného mild hybridu. Ideálnou alternatívou pre temperamentnejšiu jazdu je režim Sport. Poslednou variáciou je mapa pre „klzký povrch.“ Toto nastavenie v teste prekvapilo až nečakanou schopnosťou jemného prenosu sily na predné kolesá aj v kombinácii s vozovkou, na ktorej sa nachádzala kombinácia ľadu a snehu.
Identický jazdný režim môže byť užitočný taktiež pri všeobecných výjazdoch mimo spevnené komunikácie. Testovaná Puma s odmyslením si jazdy po poľných resp. lesných cestách vo finále napriek tomu nemá prakticky žiadne terénne ambície. Znížená svetlá výška v prípade verzie ST-Line totiž ponúka len obyčajných 152 mm. S o niečo impulzívnejšou prácou s volantom treba pri inak príkladne obratnom malom SUV mimochodom prirodzene počítať taktiež pri tesnom manévrovaní v meste. Odhlučnenie priestoru pre posádku vo všeobecnosti nesklame, no na druhej strane ani vyslovene nenadchne.

Pohon vynovenej vezie naďalej zastrešuje najnovšia evolúcia benzínového 3-valca 1,0 EcoBoost s mild-hybridným dopingom. Modrý ovál má s výrobou moderných maloobjemových pohonných jednotiek veľmi bohaté skúsenosti. V prípade testovaného exemplára sa to odzrkadlilo napríklad ja v disciplíne celkovej kultivovanosti. Za zmienku tu rozhodne stojí taktiež sympatický zvuková farbička, ktorá sa o slovo prihlási predovšetkým vo vyššom spektre otáčok. Ako v danej kategórii nadštandardnú možno označiť silnejšiu testovanú verziu s výkonom slušných 155 koní. Na reálne príjemnú jazdnú dynamiku spojenú s pohotovými reakciami smerom od pedála akcelerátora sa je možné s prispením decentného elektrického dopingu spoľahnúť nielen v meste, ale taktiež na obľúbených okresných komunikáciách. Určitý výkonový limit prameniaci z maloobjemovej konštrukcie je najviac citeľný pri pružných zrýchleniach v okolí diaľničného tempa.
Testovaná pohonná jednotka vo výkonnejšej verzii už automaticky spolupracuje so 7-stupňovou automatickou prevodovkou s dvojspojkovou konštrukciou Powershift. Nová Puma potešila vo všeobecnosti precízne odladenou spoluprácou pohonnej jednotky a prevodovky. Automat dokáže veľmi pohotovo a zároveň i prediktívne reagovať na intenzitu stláčania „plynového“ pedála. Ford si pravdepodobne z tohto dôvodu dovolil odignorovať možnosť manuálneho radenia prevodových stupňov. Pádla po volante v reálnom živote s určitosťou nebudú chýbať drvivej väčšine používateľov. Samotný volič prevodovky disponuje taktiež impulzívnejším režimom S. Jeho ergonomickou chybičkou je napriek tomu nie príliš šťastná pozícia v priamej dráhe hneď za režimom D. Práve z tohto dôvodu som si ho počas testu hneď niekoľkokrát nechtiac a neplánovane aktivoval napríklad pri potrebe pohotového otočenia sa.

V súčasnosti rozmerovo najmenší člen rodiny Ford prekvapil dospelým podtónom taktiež v disciplíne dobre odladených asistenčných systémov. Legislatívne povinné „eurohlásiče“ si je možné po každom štarte deaktivovať pomerne intuitívne prostredníctvom niekoľkých krokov na centrálnej dotykovej obrazovke. Veľkú pochvalu zaslúži precízne vyladený adaptívny tempomat. Okrem klasickej funkcie je tu k dispozícii aj jeho inteligentná, presnejšie prediktívna nadstavba. Tá už automaticky spolupracuje s čítačkou značiek či mapovými podkladmi vďaka čomu dokáže Puma automaticky prispôsobiť rýchlosť aj v prípade prejazdov cez ostrejšie zákruty.
Vzhľadom na príjemne energetický potenciál pohonnej jednotky, testovaný exemplár nesklamal ani v disciplíne spotreby paliva. Apetít je obdobne ako pri ostatných maloobjemových motorizáciách pomerne citlivá na preferovaný štýl jazdy. Kombinovaný priemer pri preferencii rutinného používania sa v stále pomerne chladných poveternostných podmienkach ustálil na hodnote 6,4 l/100 km. To je ale predsa len o niečo málo viac ako sľubuje samotná automobilka. Pri vyslovene komótnom štýle nie je príliš náročné jazdiť s apetítom pod 6-litrovou hranicou. Naopak, pri zážitkovejšej preferencii stúpne priemer približne k 7-litrom. S približne rovnakým úbytkom paliva treba počítať taktiež v meste. Na diaľnici vyobrazil palubný počítač spotrebu 6,8 l/100 km. Čisto na okresných komunikáciách je hravo jazdiť za cca 5 l/100 km.

A celkový dojem?
Vynovený Ford Puma v súčasnosti reprezentuje vstupnú bránu do sveta modrého ovalu. Stále nadčasový dizajn si po modernizácii vystačil len s decentnými zmenami. Naopak, „kameň na kameni“ už neostal pri výrazne modifikovanom interiéri s novými digitálnym hračkami. Najväčšou ozdobou testovaného exempláru ostávajú precízne odladené jazdné vlastnosti, ktoré smerom k šoférskym zážitkom ešte viac vyšperkovala verzia ST-Line skombinovaná s výkonovo silnejšou motorizáciou EcoBoost.
Autor: Peter Hlačik/Foto: Filip Lehotský
Testovací diár:
Model: Ford Puma 1,0 EcoBoost mHEV ST-Line X
Dĺžka: 4 207 mm
Šírka: 1 805 mm
Výška: 1 550 mm
Rázvor: 2 588 mm
Objem kufra: 456 litrov
Motor: zážihový mild hybrid (benzín)
Pohon: predných kolies
Počet valcov: 3
Výkon kW/koní: 114/155
Krútiaci moment Nm: 240
Pohotovostná hmotnosť: 1368 kg
Maximálna rýchlosť km/h: 205
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 8,9 s
Prevodovka: automatická-dvojspojková
Počet stupňov: 7
Kombinovaná spotreba podľa výrobcu 5,5-6,3 l na 100 km
Spotreba podľa palubného počítača počas testu: 6,4 / 100 km
Pneumatiky: Continental Winter Contact
Verzia/akciová cena
Ford Puma 1,0 EcoBoost mHEV ST-Line X (testovaný model) od 26 010 €
Ford Puma 1,0 EcoBoost mHEV Titanium (6-MT, 125 koní) od 20 990 €