Za uplynulé mesiace sa začalo v Žiline objavovať čoraz viac prípadov, pri ktorých boli poškodené zaparkované osobné vozidlá a vinník z miesta odišiel. Takéto udalosti sa najčastejšie stávajú v garážach a na parkoviskách obchodných centier. Pri parkovaní či vytáčaní sa s autom, občas dôjde k nechcenému ťuknutiu alebo poškriabaniu. Nie je to nič nezvyčajné, ak vinník postupuje podľa zákona. V súčasnosti však pri drobných poškodeniach ľudia akosi ignorujú svoje povinnosti a z miesta odchádzajú.
Trend poškodiť cudzie vozidlo a odísť z miesta bez vykonania povinných opatrení stúpa
Zákon im však jasne prikazuje, že musia svoje auto zastaviť, preukázať svoju totožnosť poškodenej osobe ako aj poskytnúť údaje o povinnom poistení. Následne účastníci škodovej udalosti vyplnia a podpíšu potrené tlačivá, aby mohlo dôjsť k náhrade škody. Ak vinník nenájde na mieste majiteľa poškodeného vozidla, mal by privolať policajnú hliadku. S pomocou príslušníkov už situáciu ľahko dorieši. V žiadnom prípade ale nestačí, ak vinník len umiestnil lístok za stierač a odišiel.
Aj malé ťuknutie môže stáť veľa peňazí
Ak poškodený nepozná vinníka a nemá okrem zákonného poistenia žiadne iné, musí si opravy hradiť sám. Pri novších modeloch vozidiel sa odstraňovanie následkov škodovej udalosti dokáže ľahko vyšplhať aj na stovky eur. Počas roka 2017 sa na nás obrátili viacerí čitatelia s rôznymi prípadmi. Išlo o prasknuté nárazníky, rozbité svetlá, prehnuté blatníky aj poškodené dvere. V každom prípade žiadali verejnosť o pomoc pri hľadaní vinníka. Žiaľ, len v malom počte týchto prípadov sa ho aj skutočne podarilo nájsť.
Čo robiť, ak ste svedkom takejto udalosti?
Vodiči, ktorí sú svedkami nejakej škodovej udalosti na parkoviskách, si v poslednom čase zvykli informovať poškodeného aspoň prostredníctvom Facebooku. V rôznych skupinách a dopravných servisoch sa dnes objavujú fotografie nabúraného či oškretého auta, spolu s popisom aj EČV vinníka. Dokonca, niekedy sa objaví aj fotografia vozidla vinníka, ak svedok stihne včas zareagovať a vytiahnuť mobil. Takéto informovanie ale tiež nestačí a vždy je vhodnejšie, ak svedok skutočnosť oznámi polícii na linke 158. Prispeje tak k doriešeniu prípadu, poškodenému ušetrí peniaze a vinník dostane svoj trest.
Na slovenských cestách žiaľ jazdí aj množstvo vozidiel, ktoré nemajú platné povinné zmluvné poistenie. Vodiči preto radšej zvolia útek a dúfajú, že ich nikto nevidel, ako by mali mať opletačky s políciou.
Pokuta za útek z miesta nehody sa pohybuje vo výške od 300 € do 1 300 € a navyše vám hrozí zákaz vedenia motorového vozidla na dobu 1 až 5 rokov.